530 396 893 hello@4change.pl

Wydawać by się mogło, że kierowanie zespołem to umiejętność, którą się ma albo nie. Owszem predyspozycje są ważne, ale czy jest to jedyny czynnik warunkujący osiąganie sukcesów w tej dziedzinie?

Śmiem twierdzić, że nie! To kompetencja, której można się nauczyć. A jak uczyć się od najlepszych?

Kluczem do zbudowania efektywnego zespołu jest świadome i konsekwentne wdrażanie pewnych zasad.

  1. Różnorodność grupy

Praktyka potwierdza, że różnorodne zespoły osiągają ponadprzeciętne wyniki. Najbardziej innowacyjne rozwiązania rodzą się w grupach, w których ludzie patrzą na sprawy z różnych perspektyw. Obawy i wątpliwości wynikające z kierowania takim zespołem są naturalne, ale doświadczenie pokazuje, że watro je przezwyciężyć.

Jako przykład niech posłuży znany na całym świecie zespół The Rolling Stones czy wiecie o tym, że członkowie tego unikalnego zespołu mają kompletnie różne charaktery, wartości, styl życia, nawet czas wolny spędzają w różny sposób! A spotykają się jedynie na nagraniach, próbach i koncertach. Ten jeden wspólny element wystarczył, aby grupa odniosła spektakularny sukces i była w stanie działać razem przez niemalże 50 lat.

  1. Ukierunkowanie na cel

Wspólny cel to najważniejszy czynnik, który warunkuje sukces zespołu. Jasny, wielokrotnie powtarzany ma szansę na trwałe wpisać się do strategię grupy czy firmy. Istotne jest, aby członkowie grupy utożsamiali się ze stawianym przed nimi celem, bo wtedy ma on szansę stać się punktem odniesienia, niczym Gwiazda Polarna na niebie pełnym gwiazd.

Szczególnie w aktualnych czasach, gdy praca w znacznej realizowana jest przy użyciu zdalnych narzędzi, a codzienne interakcje w zespole są ograniczane ze względu na miejsce pracy członków zespołu, tym bardziej warto włożyć wysiłek, by regularnie przypominać o celu działania. Długofalowo określone, podzielone na mniejsze części, w korespondencji z codziennymi zadaniami zespołu oraz rutynami ma szanse konsekwencje budować strategię firmy.

  1. Procedury współpracy

Efektywna praca zespołu, szczególnie „różnorodnego” to efekt docierania się, podejmowania prób i niejednokrotnie popełniania błędów. Ale jest to jedyny sposób, alby wypracować wspólne procedury działania, które pozwolą zespołowi rozwijać się i osiągać sukcesy w danej dziedzinie. Określenie jasnych i czytelnych zasad jest ważne. Czy wiesz o tym, że Zespół Michaela Schumachera, znakomitego kierowcy Formuły 1, dzięki konsekwentnej, ciężkiej pracy, bo taką z pewnością można nazwać 200-krotny trening zmiany kół tylko w jednym sezonie, zdołał wypracować procedury współpracy na poziomie doskonałym. Te zasady działały i wspierały sukces kierowcy. Ale także dzięki eksperymentowi, członkowie tego teamu przełożyli i wdrożyli te zasady w jednym z… szpitali! Co spowodowało, że grupa lekarzy, w jednym z angielskich szpitali, zaczęła działać sprawniej i znacznie szybciej od kolegów, którzy nie korzystali z tych procedur.

Nasza codzienność znacząco się zmieniła w ostatnich czasach. Narzędzia, metody i sposoby wykonywania pracy różnią się i dlatego tym bardziej warto wrócić do zespołowych zasad i ponownie je określić lub przedefiniować, bo może warto wziąć pod uwagę, że godziny pracy ulegną zmianie lub ktoś z Twoich pracowników z małym dzieckiem potrzebuje przerwy, by zająć się obiadem dla malucha czy też raportowanie wyników pracy powinno odbywać się zdalnie i codziennie?

  1. Trening

Mówią, że trening czyni mistrza i jest w tym wiele prawdy. Do tego, aby zbudować efektywny zespół potrzeba praktyki. Nie nauczymy się tego inaczej, jak poprzez działanie w określonym kontekście i z konkretną grupą ludzi. Stałym elementem pracy lidera jest więc ograniczanie nieporozumień pojawiających się w zespole i ukierunkowanie energii jego członków na wspólny cel.

 

Podsumowując warto pamiętać, że skuteczne i efektywne zespoły buduje się z różnych jednostek wyznaczając im jeden, spójny cel. A potem już tylko ćwiczy, ćwiczy .. i ćwiczy na drodze do doskonałości! Nowa rzeczywistość, nowe wymagania biznesowe skłaniają do jeszcze większej refleksji i aktualizacji strategii, założeń oraz oczekiwań.

Powodzenia w budowaniu Waszych zespołów, także w tych trudnych czasach!

 

Call Now ButtonKliknij i zadzwoń