Czego można nauczyć się od astronauty prowadząc własny biznes?

biznes jak rakieta

To nieprawda, ze astronauci są odważniejsi od innych ludzi, są tylko bardzo skrupulatnie przygotowani – Chris Hadfielt, kanadyjski astronauta.

1. Trening czyni mistrza

Astronauci są trenowani, aby być pilotami na poziomie eksperckim. Dodatkowo każdego dnia są przyzwyczajani do życia na krawędzi oraz aby uparcie realizować zadania, które większość ludzi określa mianem niemożliwego.
Jestem skłonna postawić tezę, że podobnie większość przedsiębiorców warto, aby wykazała się podobnymi cechami charakteru, trenowała każdego dnia, aby mieć pewność że są ekspertami w swojej dziedzinie. A co do wytrwałości? Bez tego obszaru nie da się prowadzić biznesu! Otoczenie, konkurencja, prawo, podatki czy urzędy, czasami nawet nasi najbliższy rzucają nam kłody pod nogi i gdyby nie ta właśnie wytrwałość wiele biznesów jak np. Apple czy Sturbucks musiałoby zamknąć się już dawno temu.

2. Każdy dzień jest powodem do radości.

Prowadzenie rakiety oraz nowego biznesu wymaga doskonałego planowania. Prowadzenie wielu projektów jednocześnie, stawianie niesamowitych celów biznesowych oraz wytężona praca do ich osiągnięcia to praktyczny egzamin dla każdego przedsiębiorcy. W kosmosie ryzyko śmierci jest jak 1 do 9 każdego dnia, astronauci mówią, jestem szczęśliwy, gdy przeżyłem. I podobieństwa można zauważyć w przypadku start-up’ów, każdy kolejny dzień jest sukcesem, który warto świętować. Według Blomberg ponad 80% biznesów zamyka się w pierwszym roku swojej działalności, więc przetrwają najwytrwalsi, którzy naprawdę mają nieodparte pragnienie by coś osiągnąć.

3. Nie ma takiego problemu, którego nie da się jeszcze zepsuć.

…i na koniec tak wiele może pójść źle. Nawet doskonałe przygotowanie czy wybitna organizacja pracy nie uchroni nas przed czyś co może pójść po prostu źle, nie po naszej myśli. I wtedy podobnie do każdego astronauty, przedsiębiorcy wykazują się stalowymi nerwami. Gdy dodatkowo uzupełnimy te cechy charakteru o dbałość o szczegóły realizowane w formie nawyku, z pewnością nasze szanse na przeżycie znacznie wzrastają.

Powodzenia w prowadzeniu Waszych rakiet!


razy skomentowano