530 396 893 hello@4change.pl

Efektywna praca zdalna

Organizacja pracy zdalnej – jak zwiększyć efektywność w domu?

Podczas epidemii wielu zatrudnionych wykonuje obowiązki służbowe z domu. Większość z nich w pierwszym odruchu pozytywnie ocenia taką możliwość, często jednak już po kilku dniach przychodzi zwątpienie, wydajność spada, a przed komputerem spędza się coraz więcej godzin. Dlatego konieczna jest właściwa organizacja pracy zdalnej, o której często się zapomina. Jak o nią zadbać?

Biuro w mieszkaniu – zalety

Przeniesienie biura w obręb własnych czterech ścian ma wiele korzyści. Jest to przede wszystkim oszczędność czasu. Nie trzeba dojeżdżać do firmy, a dzięki temu nie ma konieczności wcześniejszego wstawania. Nie obliguje też dress code, co wielu osobom daje pełne poczucie swobody. Poza tym szef nie chodzi koło pracownika, co zdecydowanie mniej stresuje.

Uważaj na pułapki!

Przełożony ma dużo mniejszą kontrolę pracy zdalnej, co dla pracownika często stanowi plus. Jednak w rzeczywistości jest to tylko pozorna korzyść. W takich warunkach łatwiej bowiem wpaść w liczne pułapki. W domu znajduje się wiele rozpraszaczy, które odciągają od obowiązków – bez właściwej organizacji praca zdalna traci na efektywności. Często bywa tak, że mimo poświęcania jej coraz więcej czasu i tak wyniki spadają.

W biurze, gdzie widok szefa motywuje, nie ma się przy sobie ulubionych płyt czy książek, nie korzysta się w celach prywatnych z Internetu, a ponadto dziecko nie prosi o wytłumaczenie trudnego zagadnienia z matematyki, swoje powinności wypełnia się dużo szybciej i po prostu lepiej. Nie znaczy to jednak, że pracując online, nie można być wydajnym. Niezbędne jest tylko wdrożenie właściwego systemu, a w tym stworzenie standardów pracy w warunkach pozabiurowych. Inaczej szybko pojawi się tęsknota za kierownikiem stojącym za plecami.

Praca zdalna – organizacja

Poważne podejście do wykonywania zadań służbowych w domu może sprawić, że nowa sytuacja okaże się korzystniejsza od dotychczasowych dojazdów do firmy. Nie wolno jednak traktować jej jak wakacji. Luźny stosunek do obowiązków uruchomi lawinę niepowodzeń. Co zatem robić, by nie stracić kontroli nad pracą zdalną? Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, a także zapisać się na profesjonalne szkolenie. Kursy online stanowią świetny wybór m.in. z tego względu, że podobnie jak praca zdalna, odbywają się w domowej przestrzeni (podpowiedzą, jak efektywnie pracować, może nawet wydajniej niż w biurze).

Zadbaj o strój

W mieszkaniu nie ma kontaktu ani z klientami, ani ze współpracownikami. Nie oznacza to jednak, że powinno siadać się do pracy np. w domowym dresie. To pierwsza pułapka, w którą łatwo wpaść. Tak luźny ubiór może i jest wygodny, ale najczęściej sprawia, że równie luźno zaczyna się traktować swoje obowiązki. To sygnał wysyłany do podświadomości, że praca straciła powagę. Organizm zareaguje na to spadkiem koncentracji, co negatywnie odbije się na wynikach. Oczywiście nie chodzi o to, by zakładać garnitur, ale warto wybrać koszulę i spodnie wizytowe, a nawet zwykłe jeansy. Pomoże to zrozumieć, że mimo pobytu w domu jest się przecież w pracy, co utrzyma motywację, a także efektywność działań online.

Stanowisko pracy zdalnej

Tak, jak w biurze, tak i w mieszkaniu należy zadbać o odpowiednią organizację stanowiska. Efektywna praca zdalna jest możliwa – ważne, aby wykonywać ją w estetycznym, komfortowym, a także profesjonalnie urządzonym miejscu. Błędem jest zatem np. korzystanie z laptopa w łóżku.

Zadania służbowe nie powinny być wykonywane w tym samym obszarze, w którym się odpoczywa. Zatrze to granicę między powinnościami wobec firmy a domowym lenistwem i osłabi zdolność skupienia myśli.

W idealnym położeniu są osoby dysponujące wolnym pokojem. Mogą uczynić z niego biuro na czas pracy zdalnej. Wtedy zaleca się, aby nie korzystać z tego pomieszczenia w innych niż pracownicze celach.

Jeśli nie ma takiej możliwości, dobrym posunięciem jest organizacja stanowiska w jednym, stałym kącie (np. w salonie). Warto przebywać tam tylko podczas działań firmowych. Wyraźny podział pokoju na strefy pomoże zachować motywację oraz zwiększy zaangażowanie pracowników w wykonywaną pracę. Biurko trzeba utrzymać w czystości i nie zostawiać na nim zbędnych przedmiotów. Korzystanie ze swojego komputera nie jest wskazane, bo otwiera pokusę wchodzenia na prywatne strony, na których marnuje się dużo czasu (należy do nich Facebook, Instagram itp.).

Godziny pracy wpływają na efektywność

Olbrzymie znaczenie ma kontrola godzin zdalnego pracowania. Dobrze jest robić przerwy o tej samej porze co w biurze, a w trakcie ich trwania należy też coś zjeść. Nie powinno się chodzić co chwilę podjadać, by nie odrywać się od obowiązków oraz nie tracić koncentracji. Stosowanie się do tych zasad wpływa na odpowiednie zarządzanie pracą zdalną – pomoże zachować świadomość, że jest się w pracy, co będzie sprzyjało motywacji.

Jeśli widzisz, że Twoja praca jest dużo efektywniejsza w biurze niż w domu, to dedykujemy Ci szkolenie z pracy zdalnej.

01

Efektywna praca zdalna, wersja ONLINE

Jeśli jesteś:

 • liderem,
 • kierownikiem lub managerem,
 • dyrektorem sprzedaży/handlowym,
 • właścicielem,
 • lub niedługo obejmiesz jedno z powyższych stanowisk.

I chcesz:

 • podnieść swoje kompetencje z zarządzania i organizacji pracy,
 • dowiedzieć się więcej, jak tworzyć ramy pracy dla osób wykonujących zadania zgodnie oraz niezgodnie z oczekiwaniami,
 • nauczyć się planować pracę oraz ją organizować poprzez transparentne i z góry określone zasady,
 • prowadzić spotkania online,
 • wiedzieć, jak wykorzystać różne aplikacje i narzędzia w wersji online.

To szkolenie jest dla Ciebie!

lider_prowadzi

02

O skutecznym tworzeniu wzorców w organizacjach, wersja ONLINE

Jeśli jesteś:

 • liderem,
 • kierownikiem lub managerem,
 • dyrektorem sprzedaży/handlowym,
 • właścicielem,
 • lub niedługo obejmiesz jedno z powyższych stanowisk.

I chcesz:

 • podnieść swoje kompetencje z zarządzania, koordynacji i organizacji pracy,
 • dowiedzieć się więcej, jak tworzyć ramy pracy dla osób wykonujących zadania zgodnie z oczekiwaniami oraz dla tych, którzy pracują twórczo lub koncepcyjnie,
 • nauczyć się planować pracę oraz ją organizować poprzez transparentne i z góry określone zasady,
 • mierzyć główne zadania i określać KPI czy inne mierniki pracy,
 • planować i układać zadania celem ich optymalnego wykonania,
 • wiedzieć, jak wykorzystać różnego rodzaju aplikacje i narzędzia pomocne w pracy zespołów online,
 • stworzyć przejrzystą strukturę organizacyjną wraz z transparentnym zestawem zadań.

To szkolenie jest dla Ciebie!

 

lider_prowadzi
Nie znalazłeś szkolenia dla siebie?

Napisz do nas czego szukasz. Postaramy się pomóc.

formularz

Wielkość grupy

Podając numer telefonu wyrażam zgodę na otrzymywanie telefonicznych połączeń przychodzących inicjowanych przez 4change akademia biznesu w celach handlowych i marketingowych (art. 172 ust. 1. ustawy prawo telekomunikacyjne)

Podając adres e-mail wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych z 4change akademia biznesu za pomocą środków komunikacji elektronicznej (art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług elektronicznych).

ikona zarządzania

akademia zarządzania

Projekty rozwojowe dedykowane dla Managerów, Zarządów oraz Właścicieli firm realizowane w formule szkoleń stacjonarnych oraz szkoleń online

ikona sprzedaży

akademia sprzedaży

Projekty rozwojowe dedykowane dla Sił sprzedaży oraz wsparcia sprzedaży realizowane w formule szkoleń stacjonarnych oraz szkoleń online

ikona budowania relacji

akademia budowania relacji

Projekty rozwojowe dedykowane dla osób zajmujących się Obsługą klientów oraz Sił sprzedaży w formule szkoleń stacjonarnych oraz online

ikona mentoringu

mentoring właścicielski

Projekty rozwojowe dedykowane dla właścicieli małych oraz średnich firm prowadzone w formule mentoring online oraz stacjonarnie

ikona audytu

audyt działu handlowego lub sprzedaży

Projekty audytowy prowadzony dla średnich i dużych organizacji prowadzony w formule bezpośredniego kontaktu

ikona konsultingu

konsulting w obszarze sprzedaży i zarządzania sprzedażą

Indywidualne projekty realizowane w formule spotkań online lub stacjonarnych w zależności do celu i potrzeb

Call Now ButtonKliknij i zadzwoń