Budowanie zespołu jest sztuką.

ZESPÓŁ

Wydawać by się mogło, że kierowanie zespołem to umiejętność, którą się ma albo nie. Owszem predyspozycje są ważne, ale czy jest to jedyny czynnik warunkujący osiąganie sukcesów w tej dziedzinie? Śmiem twierdzić, że nie! To kompetencja, której można się nauczyć. A jak uczyć się od najlepszych? Kluczem do zbudowania efektywnego zespołu jest świadome i konsekwentne wdrażanie pewnych zasad.

1. Różnorodność grupy
Praktyka potwierdza, że różnorodne zespoły osiągają ponadprzeciętne wyniki. Najbardziej innowacyjne rozwiązania rodzą się w grupach,w których ludzie patrzą na sprawy z różnych perspektyw. Obawy i wątpliwości wynikające z kierowania takim zespołem są naturalne, ale doświadczenie pokazuje, że watro je przezwyciężyć.
Jako przykład niech posłuży znany na całym świecie zespół The Rolling Stones. Czy wiecie o tym, że członkowie tego unikalnego zespołu mają kompletnie różne charaktery, wartości, styl życia, nawet czas wolny spędzają w różny sposób! A spotykają się jedynie na nagraniach, próbach i koncertach. Ten jeden wspólny element wystarczył, aby grupa odniosła spektakularny sukces i była w stanie działać razem przez niemalże 50 lat.

2. Ukierunkowanie na cel
Wspólny cel to najważniejszy czynnik, który warunkuje sukces zespołu. Jasny, wielokrotnie powtarzany ma szansę na trwałe wpisać się w strategię grupy czy firmy. Istotne jest, aby członkowie grupy utożsamiali się ze stawianym przed nimi celem, bo wtedy ma on szansę stać się punktem odniesienia, niczym Gwiazda Polarna na niebie pełnym gwiazd.

3. Procedury współpracy
Efektywna praca zespołu, szczególnie „różnorodnego” to efekt docierania się, podejmowania prób i niejednokrotnie popełniania błędów. Ale jest to jedyny sposób, alby wypracować wspólne procedury działania, które pozwolą zespołowi rozwijać się i osiągać sukcesy w danej dziedzinie. Określenie jasnych i czytelnych zasad jest ważne. Czy wiesz o tym, że Zespół Michaela Schumachera, znakomitego kierowcy Formuły 1, dzięki konsekwentnej, ciężkiej pracy, bo taką z pewnością można nazwać 200-krotny trening zmiany kół tylko w jednym sezonie, zdołał wypracować procedury współpracy na poziomie doskonałym. Te zasady działały i wspierały sukces kierowcy. Ale także dzięki eksperymentowi, członkowie tego teamu przełożyli i wdrożyli te zasady w jednym z… szpitali! Co spowodowało, że grupa lekarzy, w jednym
z angielskich szpitali, zaczęła działać sprawniej i znacznie szybciej od kolegów, którzy nie korzystali z tych procedur.

4. Trening
Mówią, że trening czyni mistrza i jest w tym wiele prawdy. Do tego, aby zbudować efektywny zespół potrzeba praktyki. Nie nauczymy się tego inaczej, jak poprzez działanie w określonym kontekście i z konkretną grupą ludzi. Stałym elementem pracy lidera jest więc ograniczanie nieporozumień pojawiających się w zespole i ukierunkowanie energii jego członków na wspólny cel.

Podsumowując warto pamiętać, że skuteczne i efektywne zespoły buduje się z różnych jednostek wyznaczając im jeden, spójny cel. A potem już tylko ćwiczy, ćwiczy .. i ćwiczy na drodze do doskonałości!
Powodzenia w budowaniu Waszych zespołów!


razy skomentowano