530 396 893 hello@4change.pl

Raporty płacowe w sieci – czy warto z nich korzystać przy ustalaniu siatki płac?

Jak ustalić siatkę wynagrodzeń w firmie? Wydaje się, że jest sprawdzony sposób – wykorzystać dane z rynku. Sięgasz więc po dostępne w sieci raporty płacowe i analizujesz podane stawki. Tyle tylko, że takie raporty są niczym ścieżki w lesie – wyglądają podobnie, a jednak mogę Cię doprowadzić w zupełnie różne miejsca. Na co więc zwrócić uwagę, porównując ogólnodostępne raporty płac?

Raporty płacowe – na co uważać

Załóżmy, że chcesz ustalić wynagrodzenie na stanowisku specjalista ds. sprzedaży w sektorze B2B (level: MID). Możesz więc posłużyć się zestawieniem raportów płacowych udostępnionych przez 4 firmy analityczne:

  • Hays Poland, 
  • Antal,
  • ManpowerGroup, 
  • Goldman Recruitment.

Raporty płacowe na rok 2023 dla specjalisty ds. sprzedaży kształtowały się następująco:

Legenda:

Minimum – miesięczne, minimalne wynagrodzenie w pln brutto (pełen etat).

Optimum – najczęściej oferowane wynagrodzenie w pln brutto na danym stanowisku.

Maksimum – miesięczne maksymalne wynagrodzenie w pln brutto (pełen etat).

Dolny kwartyl – wartość, poniżej której mieści się 25% danych.

Mediana – wartość średnia, połowa obserwacji znajduje się poniżej jej wartości.

Górny kwartyl – wartość powyżej której mieści się 25% danych.

Średnia – Średnia arytmetyczna w pln

 

Czy wystarczy po prostu wyciągnąć średnią z podanych stawek i ustalić wynagrodzenie dla zespołu handlowców we własnej firmie? Zanim to zrobisz zadaj sobie 5 pytań:

1.Jaka jest metodologia przygotowania danych?

To co jest „minimum” w jednej firmie, w innej jest już „średnią”. Jedne firmy posługują się rozpiętością „minimum-optimum”, inne opisują dane w kwartylach. Mówiąc krótko – każda firma badawcza ma swoją metodologię. A metodologia to fundament każdego raportu. Różnice w podejściu do zbierania i analizowania danych mogą prowadzić do odmiennych wyników. 

Trzeba też pamiętać, że dane analityczne dla raportów płacowych obejmują zarówno rzeczywiste wartości rynkowe, jak i prognozy na dany rok. 

2.Kto został uwzględniony w raporcie? 

Często nie wiadomo, na jakiej próbie oparto dane. Czy to byli handlowcy z wielkich korporacji czy także specjaliści z sektora MŚP? Wyłącznie z wielkich miast czy z całego kraju? Bez takiej informacji trudno będzie Ci ocenić, czy dane w raporcie są reprezentatywne dla Twojej firmy i Twojego regionu.

3.Jakiej branży dotyczy raport?

Handlowiec handlowcowi nierówny. W różnych firmach pod tą nazwą może się kryć odmienny zakres i kompetencji, i obowiązków. Raporty płacowe często tego nie uwzględniają. Poza tym w przykładowym zestawieniu nie została sprecyzowana branża. Dane dotyczą ogólnie sektora sprzedaży B2B. Dlatego prezentowane wartości są mocno poglądowe – nie odwołują się do specyfiki sektora, w jakim działają Twoi sprzedawcy.

4.Czy średnie dane są wiarygodne? 

Raporty płacowe często prezentują średnie wartości, a średnia może być myląca. Zwłaszcza gdy średnia opiera się na danych z dużych miast, które nie odzwierciedlają sytuacji w całym kraju. Jeśli działasz w mniejszym mieście czy w specyficznej branży, Twoje realia płacowe mogą być zupełnie inne. 

5.A co z dodatkami?

No właśnie. Raporty często pomijają takie smaczki jak premie czy benefity. A przecież to one często decydują o tym, czy oferta pracy jest atrakcyjna. To dodatki do pensji zasadniczej motywują zespół do pracy. A one nie zawsze mają formę pieniężną.

Czy warto podążać za raportami płacowymi?

Ogólnodostępne raporty płacowe są chętnie wykorzystywane przez organizacje, które szukają benchmarku dla wewnętrznej  siatki płac. I oczywiście mogą stanowić punkt odniesienia, ale nie powinny być jedynym i najważniejszym wyznacznikiem wynagrodzeń. Pamiętaj, że dane prezentowane w ogólnodostępnych raportach są mocno uśrednione i fragmentaryczne, a przez to niedopasowane do charakteru Twojej firmy i Twojego otoczenia biznesowego. 

Jak przygotować więc siatkę płac dla swojego zespołu sprzedaży? 

W 4change pomagamy liderom, właścicielom lub managerom projektować system wynagrodzenia. System, który buduje zaangażowanie pracowników i wspiera cele biznesowe firmy. Skontaktuj się z nami i porozmawiaj o współpracy.

Kliknij i zadzwoń